Home

14th listopad
2009
written by admin

Jeśli przebrnęliście przez tutorial opisujący instalację WordPress i udało wam się wszystko zrobić możecie zabrać się za ten poradnik.

Konfiguracja ważnych rzeczy:
1. Dodawanie postów:
Wybieramy menu Posts/Add New i wpisujemy treść, podajemy tytuł, wybieramy kategorię, a także możemy otagować wpis.
Możemy także edytować dodane już posty poprzez menu Posts/Edit, albo dodawać kategorię, aby ułatwić wyszukiwanie interesujących ludzi rzeczy.

2. Zarządzanie odnośnikami:
Wybieramy menu Links/Edit, aby usunąć czy zmienić aktualne linki, a Add New dla dodania nowego. Możemy także podzielić linki na kategorię poprzez Link Categories.

3. Zmiana autora strony:
Aby zmienić ustawienia autora strony z standardowych wchodzimy w menu Users/Your profile i edytujemy dane o sobie.

4. Ustawienia:
W zakładce Settings możemy zmienić ustawienia strony, np. ustawić, aby komentować mógł każdy lub tylko zarejestrowany użytkownik czy nazwę bloga oraz jego opis.

5. Wygląd:
Aby zmienić temat strony(skórkę) wchodzimy w menu Appearance/Themes i wybieramy interesujący nas styl. Jednak pierw musimy je wrzucić na serwer, a jeszcze wcześniej ściągnąć je. Na stronie http://www.themes.wordpress.net znajdziecie ich pełno.
Gdy już ściągniesz interesujący Cię temat, wypakuj go i prześlij na serwer do katalogu wp-content/themes.
Teraz wystarczy wrócić do menu Appearance/Themes i uaktywnić go, a następnie cieszyć się nowym wyglądem strony.

6. Pluginy:
Do WordPress możemy do grać wiele fajnych wtyczek, które upiększą naszą stronę. Na stronie wp-plugins.net znajdziemych ich masę. Niestety musisz szukać wtyczek zgodnych z Twoją wersją WP. Aby je zainstalować wrzucamy ściągnięte pluginy na serwer do folderu wp-content/plugins, a następnie w menu Plugins/Installed aktywujemy interesujące nas.

To już wszystko. Dzięki temu na pewno łatwiej będzie wam z konfigurować WordPress.
Przydatne linki:
-http://www.themes.wordpress.org
-http://wp-plugins.net

14th listopad
2009
written by admin

Postanowiłem napisać dla Was, czytelnicy, poradnik opisujący instalację platformy WordPress. Do tworzenia tej strony sam jej użyłem.
Daje ona duże możliwości modyfikacji i dostosowania strony pod siebie, a do tego jest łatwa w obsłudze.

Czas zacząć:
1. Potrzebny nam będzie hosting, który obsługuje bazy danych MySQL oraz PHP, a także domena. Jeśli szukacie darmowego hostingu to polecam prv.pl.
Jeśli to już załatwcie czas zaopatrzyć się w najnowszą wersję WordPress. Link: http://www.wordpress.org/download
Następnie wypakowywujemy archiwóm w dowolne miejsce na dysku.

2. Wróćmy do hostingu. Musimy założyc bazę MySQL i zachować nazwę serwera, użytkownika i hasło, a także w niektórych przypadkach nazwę hosta.

3. Konfiguracja WordPress – przejdźmy do folderu gdzie rozpakowaliście archiwum z WP, a następnie odnajdzcie plik wp-config-sample.php i zmieńcie jego nazwę na wp-config.php.
Otwórzcie go i edytujcie następujące linijki:

/** The name of the database for WordPress */
define(’DB_NAME’, ‘putyourdbnamehere’); – Nazwa Waszej bazy danych.

/** MySQL database username */
define(’DB_USER’, ‘usernamehere’); – Nazwa użytkownika bazy danych.

/** MySQL database password */
define(’DB_PASSWORD’, ‘yourpasswordhere’); – Hasło do bazy danych.

/** MySQL hostname */
define(’DB_HOST’, ‘localhost’); – Nazwa hosta, często należy zostawić localhost, lecz zdarzają się wyjątki(np. prv.pl – dbhostname).

4. Teraz potrzebny będzie program do kopiowania plików na serwer, np. Total Commander czy FileZilla. Łączymy się z naszym hostingiem i usuwamy z serwera plik index.html jeśli istnieje, a następnie
kopiujemy pliki z katalogu z WordPress(nie cały katalog, a pliki w nim zawarte). Tak to wygląda:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

5. Już prawie skończyliśmy. Włączcie przeglądarke i przejdźcie do: http://www.mojastrona.pl/wp-admin/install.php. W polu Blog Name wpiszcie nazwę swojego bloga czy strony, a w polu Your e-mail swój e-mail.
Dostaniecie nazwę użytkownika i wygenerowane hasło potrzebne do daleszej edycji strony. UWAGA! Zapiszcie hasło, oczywiście będziecie mógli je później zmienić. Aby przejść do dalszej konfiguracja kliknijcie w odnośnik wp-login.php.

To już wszystko, w następnym artykule opiszę konfigurację strony.

13th listopad
2009
written by admin

Witam na moim blogu. Będę tu przedstawiał interesujące mnie rzeczy, moje hobby. Głównym tematem bloga jest Grafika 3D, zobaczycie tu moje prace i projekty. Jednak nie jest to jedyny cel tej strony.

Będę pisał także o innych rzeczach ze świata informatyki, którymi również jestem zainteresowany.

Postaram się dla Was zrobić też tutoriale, które być może czegoś Was nauczą. Będę dąłżył do systematycznego zamieszczania nowych artykułów itp. Z miłą chęcią rozważę Wasze sugestie co do strony, jak np. dodanie forum czy więcej tego, a mniej tamtego.